Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” narodził się w 1969 roku. Jest owocem miłości. Miłości do folkloru. Za ojców nowej, roztańczonej organizacji studenckiej uznaje się Józefa Zielinę, Władysława Byszewskiego oraz Stanisława Wodnickiego.

Józef Zielina był choreografem grupy, uczniem pani Barbary Wyrozębskiej-Kaczyńskiej. Jako człowiek o ponadprzeciętnym talencie i zmyśle artystycznym, stworzył choreografie, które Zespół do dziś ma w swym repertuarze: „Kraków”, „Suita śląska”, „Wiosna w Beskidach”, „Cieszyn” – to właśnie taneczne cudeńka Zieliny. Inne, jak „Winobranie na Mołdawii” wciąż czekają na odkrycie przez obecną kadrę Zespołu. Józef Zielina był również świetnym organizatorem. Z jego inicjatywy zrodziły się Ogólnopolskie Festiwale Studenckich Zespołów Pieśni i Tańca. Najbliższym współpracownikiem Zieliny był Władysław Byszewski – chórmistrz, autor licznych aranżacji i ludowych kompozycji muzycznych. Do tandemu Zielina – Byszewski dołączył wkrótce Stanisław Wodnicki, wirtuoz akordeonu. Został kierownikiem kapeli, która pod jego batutą rozwinęła skrzydła.

Profesjonalna kadra artystyczna i etykieta pierwszego studenckiego zespołu folklorystycznego w województwie katowickim sprawiła, że „Katowice” przyciągały w swe szeregi rzesze studentów. I jeśli triadę Zielina – Byszewski – Wodnicki uznawać za mózg Zespołu, to studenci stali się jego bijącym sercem.

Zmieniali się choreografowie, chórmistrzowie, kierownicy kapeli, dołączały do Zespołu kolejne pokolenia młodych tancerzy i śpiewaków. To ich wspólnej pracy zawdzięczamy tak bogaty repertuar „Katowic”. Dziś składa się nań: „Suita śląska”, „Tańce górnicze”, „Suita Zagłębia Dąbrowskiego”, „Cieszyn”, „Opole”, „Kraków”, „Krosno”, „Lublin”, „Łowicz”, „Tańce górali żywieckich”, „Wiosna w Beskidach”, „Spisz”, oberek do muzyki Chopina (Mazurek D-dur op. 33 nr 2) oraz tańce narodowe.

Wysokiej ocenie podlega również konkursowy dorobek Zespołu, zawierający takie laury jak:

• 2015 – Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji Regionalnej Izby Gospodarczej w kategorii Kultura i Media
  • 2010 – Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji Regionalnej Izby Gospodarczej w kategorii kultura.
  • 2008 – II nagroda na 53. edycji Międzynarodowego Festiwalu w Agrigento (Sycylia);
  • 2002 – III nagroda na 47. edycji Międzynarodowego Festiwalu w Agrigento (Sycylia);
  • 1998 – wyróżnienie i III nagroda na Międzynarodowym Festiwalu w regionie Puerto Aventuras (Meksyk);
  • 1997 – potwierdzenie lauru zdobytego w 1991 roku i zdobycie I nagrody za choreografię i wykonanie „Tańców górali żywieckich” na Międzynarodowym Festiwalu w Medenie (Tunezja);
  • 1994 – powtórzenie sukcesu z roku 1980 i zdobycie I nagrody za „Wiosnę w Beskidach” na Festiwalu w Gannat (Francja);
  • 1992 – I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu w Belo Horizonte (Brazylia);
  • 1991 – I nagroda za choreografię i wykonanie „Tańców górali żywieckich” na Międzynarodowym Festiwalu w Medenie (Tunezja);
  • 1980 – I nagroda za spektakl „Wiosna w Beskidach” na Festiwalu w Gannat (Francja);
  • 1979 – Grand Prix Festiwalu w Zvoleniu „Zvolenska fujara” (Czechosłowacja);
  • 1979 – Grand Prix Festiwalu w Efezie „Złota Artemida” (Turcja);
  • 1978 – II miejsce i Nagroda Ministra Kultury i Sztuki na Ogólnopolskim Festiwalu Studenckich Zespołów Pieśni i Tańca w Katowicach.

Miejmy nadzieję, że miłośnicy folkloru, którzy zechcą realizować swą pasję w Studenckim Zespole Pieśni i Tańca „Katowice”, dopiszą do historii  Zespołu jeszcze wiele złotych kart.